Atrakcje turystyczne w Koninie – Słup Koniński

Jednym z najlepiej rozpoznawalnych zabytków Konina jest tzw. Słup Koniński, który możemy oglądać na skwerze przy kościele św. Bartłomieja. Ponad 2,5 metrowy znak wykonany z Piaskowca jest najstarszym zachowanym znakiem drogowym w Polsce. Postawiono go na szlaku handlowym w połowie drogi między Kruszwicą, a Kaliszem. Znak znajduje się 52 kilometry od każdego z miast. Inskrypcja na nim zawarta informuje nas o tym, że Słup Koniński pełnił rolę znaku drogowego od 1151 roku. Istnieją hipotezy, że sam monument jest starszy i ma związek z pogańskimi kultami.

Więcej na temat tego znaku mówi nam sama inskrypcja w języku łacińskim. Składa się z czterech wersów. Każdy z nich rozpoczyna się krzyżem. W tłumaczeniu dokonanym przez Tomasza Płóciennika, transkrypcja brzmi następująco:

Roku od Wcielenia Pana Naszego 1151.
O tym, że jest tu środek z Kruszwicy do Kalisza oznajmia ta oto wskazówka drogowego porządku,
Kazał ją tutaj ustawić Piotr, komes palatyn, który roztropnie przepołowił te drogę,
Aby raczył o nim pamiętać każdy podróżny, zwracając się do łaskawego Boga.

Tożsamość wspomnianego fundatora, komesa palatyna Piotra, nie jest całkowicie pewna. Najprawdopodobniej chodzi jednak o Piotra Włostowica, który w zamian za zasługi dla Bolesława Krzywoustego stał się właścicielem licznych dóbr na Kujawach, a także uzyskał godność palatyna, czyli wojewody. Włostowic w okresie rozbicia dzielnicowego uwikłał się w walkę o władzę i został za to ukarany przez Władysława Wygnańca. Karą było oślepienie, pozbawienie języka i wygnanie. Po ostatecznej porażce Władysława, Piotr Włostowic piastował dawny urząd do swojej śmierci.

Słup Koniński znajduje się na ważnym szlaku handlowym łączącym południową Europę, a ośrodkami handlowymi nad Bałtykiem. Drogę z Kruszwica do Kalisza można było w ówczesnych czasach pokonać w przeciągu czterech dni. Znaki drogowe, takie jak Słup Koniński, informowały podróżnych o ich obecnym położeniu od miejsca docelowego. Według niektórych źródeł, monument został wykłuty w piaskowcu wydobytym w okolicznym kamieniołomie w Brzeźnie.

Źródło: http://www.szlakpiastowski.pl/obiekty/8-pomniki/60-konin-slup-drogowy

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *