Konin – muzeum regionalne i Słoń Leśny

W trakcie zwiedzania Konina, jednym z obowiązkowych przystanków jest Muzeum Okręgowe, które obecnie ma swoją siedzibę w Zamku w Gosławicach położonym nad Jeziorem Gosławskim. Znajduje się tutaj eksponat imponującego Słonia Leśnego, który zamieszkiwał Europę sto tysięcy lat temu. To wspaniała wycieczka w przeszłość, która pozwala uświadomić sobie zmiany, które zachodzą na świecie w tak długich okresach czasu. Dziś nie wyobrażamy sobie słoni, które żyłyby naturalnie w naszym kraju. Tymczasem, wiele wieków temu tak właśnie było – w okresie plejstocenu.

Kopalnia Węgla Brunatnego w Koninie. Odkrywka Jóźwin. To właśnie w tym miejscu, w roku 1984 grupa górników natrafiła na ukryte od ponad tysiąca wieków olbrzymie kości. Na miejsce natychmiast wezwano specjalistów w dziedzinie archeologii. Mirosław Ciesielski oraz Krzysztof Gorczyca we współpracy z pracownikami konińskiej kopalni wydobyli kości na powierzchnię. Te trafiły do Warszawy, a mianowicie, do Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Tam, po okiem dr Gwidona Jakubowskiego trwały prace konserwacyjne.

Badania wykazały, że kości należały do samca Słonia Leśnego (Palaeoloxodon antiquus), które zamieszkiwał ziemie Europy ponad sto tysięcy lat temu. Osobnik mierzył ponad 4 metry wysokości i mógł ważyć ponad 10 ton. Słonie Leśne wyginęły ponad 30 tysięcy lat temu. Ostatnie żyjące osobniki zamieszkiwały tereny Półwyspu Iberyjskiego. Nieco dłużej żyły potomkowie Słoni Leśnych na greckiej wyspie Tilos. Te wyginęły ok. 2 tysięcy lat p.n.e.

Odkrycie zasłużyło na odpowiednie uhonorowanie. Odkryte kości możemy oglądać w dwóch miejscach. Część zachowano w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, a część trafiła z powrotem do Konina. Możemy ją podziwiać w Muzeum Okręgowym mieszczącym się w dawnym Zamku w Gosławicach przy ulicy Muzealnej 6. Oprócz wielu zdjęć, na wystawie króluje czterometrowa makieta Słonia Leśnego. W roku 2018 przeprowadzono konkurs, który pozwolił wyłonić imię dla dumy regionalnego muzeum w Koninie. Słoń na wystawie został nazwany Gosławem.

Źródło: https://www.museo.pl/component/option,com_expo/page,expo/adid,415/catid,571/Itemid,451/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Palaeoloxodon_antiquus

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *