Co dalej z kopalnią pod Koninem?

Przyszłość konińskiej Kopalni Węgla Brunatnego wisi na włosku. Sprawa toczy się już od 2015 roku, a jej końca wciąż nie widać. Gdy tylko wydaje się, że rozwiązanie jest blisko, następuje nieoczekiwany zwrot akcji. Posłowie Platformy Obywatelskiej domagają się działań. Rząd nie może jednak podjąć wiążącej decyzji ze względu na ogromne podzielenie opinii społecznej w tej kwestii. Czy spółka PAK Konin otrzyma zgodę na stworzenie odkrywki Ościsłowo? A może rząd zdecyduje się zablokować rozwój kopalni i postanowi wprowadzić plan kompensacyjny?

Kopalnia pod Koninem zaczęła funkcjonować jeszcze w czasach okupacji. W drugiej połowie XX wieku bogate złoża węgla brunatnego pozwoliły na imponujący rozwój przemysłowy regionu. Dzięki kopalni powstały trzy elektrownie, brykieciarnia, a także huta aluminium. W roku 2015 grupa PAK Konin odkryła kolejne złoża w okolicach Ościsłowa. Natychmiast poprosiła o zgodę na uruchomienie odkrywki. To wywołało falę protestów ze strony ekologów oraz wielu mieszkańców Wielkopolski.

Przeciwnicy twierdzą, że kolejna odkrywka przyczyni się do dalszej degradacji środowiska. Dalsze osuszenie terenu doprowadzi do zatrzymania rozwoju rolnictwa oraz turystyki. Ekolodzy wskazują na coraz niższy poziom wody w okolicznych jeziorach. To za sprawą działalności firmy PAK Konin miało wyschnąć jezioro Wilczyńskiego. Brak decyzji nie podoba się natomiast górnikom, którzy wiązali swoją przyszłość z dalszym rozwojem kopalni.

Sprawa jest niezwykle poważna. Kopalnia Węgla Brunatnego w Koninie dostarcza Polsce 7% zasobów energetycznych. Zatrzymanie eksploatacji może oznaczać kryzys energetyczny na szerszą skalę. Decyzja blokująca zbudowanie kolejnej odkrywki musi iść w parze z wieloletnim planem kompensacyjnym, który pozwoliłby uniezależnić się od dostaw węgla brunatnego z Wielkopolski. W grę wchodzi także projekt, który uchroni wielu ludzi z tego regionu przed bezrobociem. Ciężko zatem stwierdzić, jaka będzie ostateczna decyzja w sprawie przyszłości konińskiej kopalni.

Źródło: https://plus.gloswielkopolski.pl/kopalnia-w-oscislowie-powstanie-na-razie-sprawa-toczy-sie-w-sadzie/ar/13397819

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *