Kopalnia Węgla Brunatnego w Koninie

Już w okresie Dwudziestolecia Międzywojennego odkryto, że okoliczne tereny Konina posiadają bogate złoża węgla brunatnego. Kopalnia po raz pierwszy została uruchomiona przez okupujące nasz kraj Niemcy w okresie II wojny światowej. W 1945 roku po wyzwoleniu, polskie załogi górnicze przejęły kopalnię. W tych latach otworzono nowe odkrywki. Jedną z pierwszych była odkrywka Morzysław. Obok niej działał również zakład przetwórczy zajmujący się produkcją brykietu.

W trakcie ponad 70 lat działalności, konińska kopalnia otworzyła dziesięć odkrywek. Niektóre z nich są od wielu lat nieczynne, a w ich miejscu stworzono tereny rekreacyjne lub zbiorniki wodne. Doskonałym przykładem jest chociażby znane Jezioro Turkusowe powstała poprzez zalanie odkrywki wodą. Na skutek wysokiej mineralizacji, woda nabrała charakterystyczny, turkusowy kolor. Węgiel wydobywany przez konińską kopalnię zasila Elektrownie „Konin” oraz „Pątnów”.

W bogatej historii kopalni znane są liczne odkrycia archeologiczne. Na stanowisku w Bilczewie udało się odnaleźć wczesnośredniowieczne cmentarzysko z okresu VII – X wieku. Najstarsze groby ciałopalne ukazują liczne tradycje pochówkowe stosowane przez pogańskich Polan. Najmłodsze groby pochodzą już z okresu po Chrzcie Polski. Są to groby szkieletowe charakterystyczne dla pochówków chrześcijańskich. Kolejnym ciekawym odkryciem może się pochwalić odkrywka w Pąchowie. Znaleziono tam liczne przedmioty z epoki brązu oraz wczesnego średniowiecza. Do XII wieku istniała tam osada. Opuszczono ją za sprawą podnoszącego się poziomu wody.

Jednym z najbardziej znanych odkryć archeologicznych dokonanych w Kopalni Węgla w Koninie może się pochwalić odkrywka „Jóźwin”. W roku 1984 grupa górnika znalazła tu ogromne kości. Okazało się, że są to szczątki Słonia Leśnego, który zamieszkiwał terytorium Europy ponad sto tysięcy lat temu. Prace konserwacyjne pozwoliły odwzorować wygląd słonia, do którego należały kości. Jego ogromna, czterometrowa makieta może być podziwiana przez zwiedzających w Muzeum Okręgowym w Koninie. Mieszkańcy miasta nadali mu nawet imię – Gosław.

Źródło: www.kwbkonin.pl

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *