Elektrownia w Koninie

Bogate złoża węgla brunatnego oraz prosperujące wydobycie pierwszych odkrywek sprawiło, że już w latach 50 pomyślano o wykorzystaniu tego surowca do zapewniania miastu energii elektrycznej. Elektrownia w Koninie została uruchomiona w roku 1958. Obecnie, jest ona jedną z czterech elektrowni wchodzących w skład zespołu, który produkuje ponad 8% mocy krajowej. Obok elektrowni w Koninie należy wymienić także zakłady: Pątnów (od 1967), Patnów II (od 2008) oraz Adamów (Od 1964). Elektrownie wykorzystują węgiel brunatny wydobywany przez okoliczne kopalnie.

Szczególnie popularna jest Elektrownia Pątnów. To największa elektrownia grupy kapitałowej PAK Konin. W jej skład wchodzi 6 bloków energetycznych o łącznej mocy 1200 MW. Koniny elektrowni wznoszą się nad jedną z atrakcji turystycznych Konina – jeziorem Turkusowym. To sztuczny zbiornik wodny powstały na skutek zalania nieużytkowanej odkrywki wodą. Wysoka mineralizacja sprawiła, że woda w tym miejscu zyskała swoją turkusową barwę. Niestety, ze względu na wysoki odczyn zasadowy oraz obecność elektrowni, kąpiel w tym zbiorniku jest zabroniona.

Aktualnie, zespołem elektrowni w Koninie zarządza spółka ZE PAK, w skład w której wchodzi dziewięć pomniejszych spółek. Do grupy nalezą także niektóre odkrywki okolicznych kopalni węgla brunatnego. W styczniu 2018 roku podjęto decyzję o zamknięciu Elektrowni Adamów. Dalsze losy pozostałych elektrowni są w dużej mierze uzależnione od wydobycia węgla brunatnego. Zasoby okolicznych kopalni wyczerpią się w przeciągu kilkunastu lat. To sprawia, że także los elektrowni w perspektywie długoterminowej zdaje się być przesądzony.

Obecność elektrowni bardzo istotnie wpłynęła na rozwój przemysłowy Konina. Z produkowanej tu energii korzysta m.in. huta aluminium. Zespół elektrowni tworzy także liczne miejsca pracy. Wielu rodowitych mieszkańców Konina krytykuje jednak elektrownie zarzucając im bardzo negatywny wpływ na środowisko. Od lat trwają dyskusje nad dalszym losem kopalni oraz elektrowni. Zdaniem ekologów, zakłady te powinny zostać zamknięte w przeciągu najbliższych kilku lat.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_Elektrowni_P%C4%85tn%C3%B3w-Adam%C3%B3w-Konin

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *