Los kopalni i elektrowni przesądzony?

Zasoby węgla brunatnego w regionie konińskim diametralnie spadły. Co więcej, rząd nie wyraża zgody na budowanie nowych odkrywek. To efekt stanowczych protestów społeczeństwa, które ma dosyć górujących nad Koninem kominów elektrowni. Mieszkańcy nie chcą dopuścić do dalszej degradacji środowiska. Wydaje się, że miasto staje przed poważnym dylematem: Albo zwrot o 180 stopni i wykorzystanie nowego potencjału, albo katastrofa ekologiczna i demograficzna w przeciągu kolejnych kilkunastu-kilkudziesięciu lat.

Konin posiada wiele zabytków. Wspomnijmy chociażby Grodzisko Kaszuba, Słup Koniński oraz uroczą starówkę. Na północy miasta znajdują się natomiast jeziora: Gosławskie i Pątnowskie, które ubogacają walory turystyczne regionu. To jednak dopiero początek. Głęboko pod ziemią kryją się wody termalne, które mogą zamienić przemysłowy dotąd Konin w miasto uzdrowiskowe. Brzmi absurdalnie? A jednak może to być jedyny ratunek dla miasta, które stoi na skraju przepaści.

W ostatnich latach liczba ludności spadła niemalże o 10 tysięcy. Z roku na rok obserwowane są kolejne spadku. Piramida wieku pokazuje również, że w Koninie żyje obecnie społeczeństwo starzejące się. Wiele młodych osób wyjeżdża ze względu na brak perspektyw. Ludzie od kilku lat głośno wyrażają swój sprzeciw dla dalszego uzależniania miasta od kopalni węgla i elektrowni. Czas na wielkie zmiany, które pozwolą zmienić dotychczasowy charakter Konina. A wody termalne to skarb, który może być odpowiedzią na wszystkie problemy.

Najcieplejsze wody termalne w Polsce kryją się pod ziemią Konina. Baseny termalne mogą sprawić, że miasto stanie się wielkim sanatorium. Jak kompensować straty energetyczne wynikające z zamknięcia kopali i elektrowni węglowej? Woda termalna może być wykorzystana do zasilenia ekologicznej elektrowni geotermalnej. Aby ten scenariusz mógł się ziścić potrzebne są ogromne nakłady finansowe. Los kopalni i elektrowni tak czy tak wydaje się przesądzony. Według ekspertów, zasoby węgla wyczerpią się w przeciągu najbliższych kilkunastu lat. Dalsza eksploatacja przyniesie natomiast nieodwracalne i katastrofalne skutki dla środowiska.

Źródło: https://finanse.wp.pl/konin-miasto-w-ktorym-los-kopalni-i-elektrowni-jest-przesadzony-znalazlo-nowa-szanse-6287480432105601a

Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *